BIENVENUE AU CONGO

 

MISJE „W KONGO” CZY „W KONGU”?

Zanim udamy się do Konga musimy najpierw sprecyzować, który kraj mamy na myśli. W Afryce istnieją bowiem dwa kraje o podobnej  nazwie: Demokratyczna Republika Konga (dawna kolonia belgijska) oraz Republika Konga (dawna kolonia francuska). Aby dokonać jasnego rozróżnienia w języku potocznym do nazwy kraju dodaje się zazwyczaj nazwę jego stolicy. W ten sposób Demokratyczna Republika Konga znana jest jako „Kongo-Kinszasa,” a Republika Konga jako „Kongo-Brazzaville.” Sama nazwa Kongo wywodzi się od wielkiej rzeki Kongo, która jest naturalną granicą między obu krajami. W języku polskim nazwa Kongo odmienia się przez przypadki, dlatego mówić należy „o Kongu”, a ponieważ istnieją dwa kraje o tej samej nazwie, należy mówić również „o Kongach”.

ROPA, ZŁOTO I DIAMENTY

Republika Konga czyli Kongo-Brazzaville położona jest na równiku pomiędzy Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Demokratyczną Republiką Konga, Angolą i Oceanem Atlantyckim. Obszar Konga dzieli się zasadniczo na dwa regiony geograficzne: na północy kraju rozciąga się Kotlina Konga, która porośnięta jest wilgotnym lasem równikowym, a na południu wznosi się wulkaniczny płaskowyż Batéké, który w swojej zachodniej części łagodnie schodzi do Atlantyku. Znaczna część populacji zamieszkuje w południowej części kraju, wzdłuż linii kolejowej zbudowanej pomiędzy stolicą a portem morskim w Pointe-Noire. Kongijczycy posługują się na co dzień urzędowym językiem francuskim, językami bantu (lingala, munukutuba, mbochi, teke, lari) oraz językami pigmejskimi. Gospodarka Konga opiera się na głównie na rolnictwie i na wydobywaniu złóż naturalnych takich jak ropa, złoto, diamenty. Dla jednych stają się one źródłem bogactwa, a dla drugich jeszcze większej biedy.

 FIDEIDONIŚCI Z TARNOWA

Słowo „fideidonista” jest kościelnym neologizmem powstałym po ukazaniu się encykliki „Fidei donum” („Dar wiary”), w której papież Pius XII zwrócił się do biskupów diecezjalnych z apelem o posyłanie swoich kapłanów do pracy misjach. Fideidonista jest zatem kapłanem diecezjalnym, który za pośrednictwem swojego biskupa, na pewien okres swojego życia, zostaje posłany do pracy na misjach. Do pierwszych tarnowskich fideidonistów należy zaliczyć księży Stanisława Łacnego, Stanisława Jeża, Andrzeja Piotrowskiego i Wojciecha Macha, którzy za pośrednictwem ks. abp Jerzego Ablewicza zostali posłani na misje do Konga. W latach od 1973 do 2013 na misjach w Kongu przepracowało ogółem 26 tarnowskich fideidonistów.

„ZOSTAJĘ NA MIEJSCU DO KOŃCA”

Jednym z tarnowskich fideidonistów był ks. Jan Czuba pochodzący ze Słotowej k. Pilzna. Ks. Jan Czuba rozpoczął swoją misyjną pracę w Kongu w roku 1989. Początkowo pracował jako wikariusz w Mindouli, a potem jako proboszcz w Loulombo. Głównym zajęciem księdza była obsługa 35 wiosek położonych na terenie parafii. „Ta misja w Loulombo jest moja – pisał w jednym ze swoich listów – żyje ich życiem, a oni żyją moim.” ” Zostaję na miejscu do końca” – napisał po wybuchu wojny domowej. „Jeśli zginę, pójdę prostu do nieba.” 27 października 1998 roku na plebanię w Loulombo napadła uzbrojona grupa żołnierzy domagając się wydania rzekomo ukrytej tam broni. W czasie przeszukiwań jeden z żołnierzy oddał dwa strzały w kierunku kapłana. „Ksiądz Jan Czuba przypieczętował swoje misyjne powołanie ofiarą życia. Proszę Boga, aby ta misyjna służba i posiew krwi wydały obfite owoce” – mówił papież Jan Paweł II wspominając ks. Jana Czubę w swojej homilii wygłoszonej w Starym Sączu.

ECCLESIA IN CONGO

Na terenie Republiki Konga istnieje obecnie 9 następujących diecezji:

Archidiecezja Brazzaville utworzona została 14 października 1955 roku przez papieża Piusa XII. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departament Pool położony w południowej części Konga. W skład tej diecezji wchodzi  45 parafii, do który należy około 5 milionów wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Anatole Milandou. Katedra w Brazzaville nosi imię Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Zobacz więcej: http://archidiocesedebrazzaville.org/

Diecezja Point-Noire utworzona została 14 października 1955 przez papieża Piusa XII. W skład tej diecezji wchodzi 30 parafii, do których należy około miliona wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Miguel Olaverri Arroniz ze Zgromadzenia Księży Werbistów. Katedra w Point-Noire nosi imię św. Piotra Apostoła.
Zobacz więcej: http://www.diocese-pointe-noire-congo.org/

Diecezja Owando utworzona została 14 września 1955 przez papieża Piusa XII. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departamenty Cuvette oraz Plateaux, położone w środkowej części Konga. W skład tej diecezji wchodzą 24 parafie, do których należy około 250 tysięcy wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Victor Abagna-Mossa. Katedra w Owando nosi imię Chrystusa Króla.

Diecezja Nkayi utworzona została 5 grudnia 1983 roku przez papieża Jana Pawła II.  Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departamenty Niari, Lékoumou i Bouenza, położone w południowej części Konga. W skład tej diecezji wchodzi 10 parafii, do których należy około 250 tysięcy wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Daniel Mizonzo. Katedra w Nkayi nosi imię św. Ludwika.

Diecezja Impfondo utworzona została 30 pażdziernika 2000 roku przez papieża Jana PawłaII. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departament Likouala położony w północnej części Konga. W skład tej diecezji wchodzi 9 parafii, do których należy około 78 tysięcy wiernych.Obecnym biskupem jest ks. Jean Gardin ze Zgromadzenia Księży Spiritynów. Katedra w Impfondo nosi imię św. Pawła Apostoła.

Diecezja Ouesso utworzona została 6 czerwca 1983 roku przez papieża Jana Pawła II. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departament Sangha położony w północnej części Konga. W skład diecezji wchodzi 28 parafii, do których należy około 15 tysięcy wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Ives-Marie Monot ze Zgromadzenia Księży Spiritynów. Katedra w Ouesso nosi imię św. Piotra Klawera.

Diecezja Kinkala utworzona została 3 października 1987 roku przez papieża Jana Pawła II. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departament Pool położony w południowej części Konga. W skład diecezji wchodzi 13 parafii, do których należy około 100 tysięcy wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Louis Portella Mbuyu. Katedra w Kinkali nosi imię św. Moniki. Zobacz więcej: http://diocesedekinkala.free.fr/

Diecezja Gamboma utworzona została 22 lutego 2013 roku przez papieża Benedykta XVI. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departament Plateaux położony w środkowej części Konga. W skład tej diecezji wchodzi 7 parafii, do których należy około 110 tysięcy wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Urbain Ngassongo. Katedra w Gambomie nosi imię św. Piusa X. Zobacz więcej: http://diocesegamboma.blogspot.fr/

Diecezja Dolisie utworzona została 24 maja 2013 roku przez papieża Franciszka. Diecezja obejmuje swoim zasięgiem departamenty Niari, Bouenza i Lékoumou, położone w południowej części Konga. W skład tej diecezji wchodzi 17 parafii, do których należy około 71 tysięcy wiernych. Obecnym biskupem jest ks. Bienvenu Manamika. Katedra w Dolisie nosi imię św. Pawła.
Zobacz więcej: http://www.diocesededolisie.org/